Kategorie: Wszystkie | Alfons Mucha | Kury
RSS

Alfons Mucha

wtorek, 21 stycznia 2014

Alfons Mucha bardzo lubił malować obrazy w cyklach, a więc mamy pory roku (nawet 3 zestawy), pory dnia, miesiące (no, te akurat to do kalendarza, więc nic w tym dziwnego), kwiaty, kamienie i co tylko się dało usystematyzować.

Cykle pór roku powstały w latach 1896, 1897 i 1900.

1896r.:

Alfons Mucha pory roku

Zwłaszcza Lato w tym cyklu jest zachwycające. Maki są piękne!

1897r.:

Alfons Mucha pory roku

1900r.:

Alfons Mucha pory roku

Wszystkie są super!

 

piątek, 30 sierpnia 2013

W latach 1894 - 1900 Mucha stworzył serię afiszy do sztuk teatralnych, oczywiście z boską Bernhardt w roli głównej. Były to m.in. "Gismonda", "Dama Kameliowa", "Samarytanka", "Medea", "Toska". Każdy z tych plakatów to dzieło sztuki.

   

Medea ma niezwykłą bransoletę w kształcie węża. Sara tak się nią zachwyciła, że poprosiła znanego paryskiego jubilera Fouqueta o jej wykonanie. Mucha zaprojektował sporo biżuterii, miał stałą umowę o współpracy z Fouquetem. 

środa, 31 lipca 2013

Te obrazy, zwane Bizantyjskimi Głowami powstały w 1897r.

Pięknie się prezentują na moich nowych kaboszonach. Co by tu z nich zrobić?

piątek, 26 lipca 2013

Sarah Bernhardt - wielka francuska aktorka przełomu wieków. Miała duży wpływ na twórczość Alfonsa Muchy. Projektował głównie plakaty do sztuk z jej udziałem, ale również tworzył dekoracje w teatrach, w których pracowała Sarah. Spotkanie jej było szczęściem dla Muchy, ponieważ cierpiał wówczas niedostatek. Tak zachwyciła się plakatem do sztuki "Gismonda", że podpisała z Muchą sześcioletni kontrakt. Dzięki temu powstały kolejne plakaty do jej przedstawień. Bardzo mu pomogła w promocji jego talentu w USA. Wręcz była inicjatorką jego wyjazdu do Nowego Jorku.

Obraz ten został namalowany w 1903r., już po kilku latach współpracy. Sarah miała łeb do interesów niezły, bo sfinansował ten obraz producent ciasteczek - na dole obrazu jest jego nazwa. Czyli znowu komercja połączyła się ze sztuką. W końcu nic w tym złego, jeżeli produkt finalny jest tak udany (mam na myśli obraz, nie ciasteczka).Mój adres: ewalc@o2.pl
******************************
Biżuterię tworzę również na indywidualne zamówienia.Ja w Poland Handmade:

Polskie Rękodzieło - katalog blogów

Licznik wejść: Na bloga liczniki

stat4u