Mój patron Alfons Mucha

 

 

Alfons Mucha urodził się na Morawach w 1860r. i zmarł w Pradze w 1939r. Studiował sztuki piękne w Monachium i Paryżu. Mieszkał i tworzył m.in. w Austrii, we Francji, w USA, no i w Czechosłowacji (bardzo się dla swojej ojczyzny zasłużył - zaprojektował nawet godło państwowe).
Był wybitnym przedstawicielem secesji i fin de siecle'u.
To wspaniały, wszechstronny czeski artysta: malarz, rzeźbiarz, plakacista, projektant biżuterii i przedmiotów użytkowych, znaczków i banknotów. Nawet jego plakaty reklamowe, kalendarze, karty dań, czy okładki czasopism są zachwycające.
Jego znakiem rozpoznawczym są obrazy kobiet w stylu belle époque – wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów i liści, symbolami i arabeskami. Powiedziałabym, że jego prace są niezwykle "biżuteryjne". Ja je uwielbiam i dlatego postanowiłam uczynić Alfonsa Muchę patronem mojego bloga.

W nagłówku po prawej stronie umieściłam obrazy czterech pięknych pań symbolizujących kamienie: Topaz, Ametyst, Rubin, Szmaragd. Ten cykl obrazów powstał w 1900r.
Po lewej stronie jest "Kwiat" z 1894r. Wybrałam je, ale właściwie to każdy obraz Muchy mógłby się znaleźć w moim nagłówku. Wszystkie są piękne.

"Bluszcz i Wawrzyn" z 1901r.

 Mój adres: ewalc@o2.pl
******************************
Biżuterię tworzę również na indywidualne zamówienia.Ja w Poland Handmade:

Polskie Rękodzieło - katalog blogów

Licznik wejść: Na bloga liczniki

stat4u